Het is al weer even geleden dat we op vakantie waren in het Verenigd Koninkrijk, namelijk de zomer van 2022, We zijn toen via Londen naar Marazion in Cornwall gereden om daar een ruime week vakantie te vieren en veel dingen te zien.
Een ander soort vakantie dan in de zon liggen, want zeker, de regen hebben we ook gehad daar, maar ook dagen dat we wel heerlijk op een prachtig strand konden liggen.
Cornwall is bekend om ruige kusten en stormen, waar vroeger veel schepen al dan niet bewust op de rotsen liepen, maar heeft ook prachtige stranden. Een plek waar je je dit echt goed kunt voorstellen is als je rondloopt op de paden bij Lands End. Hoewel ik dat nu erg toeristisch vond geworden in vergelijking met dat er ik de eerste keer kwam, kun je nog steeds genieten van ruige kusten, zeker als je het geluk hebt dat het ook nog miezert en waait.
Het is daar dat we kennismaakten met de Cornish pasty. Het was guur en koud geworden en op de weg terug naar de auto kwamen we langs zo'n winkeltje waar ze ze verkochten. Warm. En ondanks dat het ook wel bekend staat als mijnwerkers eten, komen de smaakpapillen niets te kort.
Ik had dus toen al bedacht dat wil ik thuis ook een keer proberen te maken. Maar ik was het eigenlijk ook weer vergeten tot ik weer eens op zoek was naar inspiratie voor het avondeten.
Cornish Pasty
De Cornish Pasty heeft een rijke geschiedenis die teruggaat tot de 13e eeuw. Oorspronkelijk werd de pasty gemaakt door Cornish mijnwerkers, die het als een praktisch en voedzaam lunchgerecht meenamen naar de mijnen. Het was stevig verpakt in een deegkorst die hen niet alleen vulde, maar ook hielp om met vieze handen uit de vuile mijnen hun eten vast te houden. De typische vulling van een traditionele Cornish pasty bestaat uit rundvlees, aardappelen, koolraap (rutabaga (of swede)) en uien – ingrediënten die gemakkelijk te bewaren waren en weinig voorbereiding vereisten. Het deeg, gekruld aan de randen, zorgde ervoor dat het gerecht goed dicht bleef en de vulling warm bleef tijdens het lange werk in de mijnen. Tegenwoordig mag een Cornish pasty alleen die naam dragen als het daadwerkelijk in Cornwall wordt gemaakt, een beschermde status die het gerecht heeft gekregen. Dit zorgt ervoor dat de rijke traditie en de authentieke smaak bewaard blijven. De pasty is niet alleen een praktisch gerecht uit het verleden, maar ook een deel van het culturele erfgoed van Cornwall
Het recept
Voor mijn eigen baksel, dat dus officieel geen Cornish pasty mag heten, heb ik 2 verschillende recepten gecombineerd. De eerste van Rutger bakt en die van de Jumbo. Ik had namelijk geen idee hoe ik überhaupt het deeg moest maken.
Voor de vulling kon ik niet aan de koolraap komen in mijn eigen supermarkt en deze heb ik dan ook vervangen door een winterwortel. Ook handig om het voor de kinderen aantrekkelijker te maken, want dit was wel weer zo'n gerecht waarbij het risico was op veel gezeur aan tafel.
Wat betreft het vlees had ik ook niet helemaal het rundvlees dat de meeste recepten adviseren. Daar moet je echt wel even voor langs de slager. Maar sukadelappen die ik uit de supermarkt heb gehaald doen het ook prima. Ik koos bewust voor sukadelappen in plaats van magere riblappen omdat ik gelezen had dat het rundvlees anders wat aan de droge kant is voor de smeuïgheid van het pasteitje.
Wat ik heb gebruikt voor 4 personen (en we hielden echt nog over)
Ingrediënten en bereiding:
Deeg:
- 600 gram bloem
- 300 gram boter
- beetje water
Het deeg maken bleek heel simpel, je moet het maar een keer gedaan hebben om het te weten, denk ik. Meng de boter en het bloem tot een kruimeldeeg. Daarna voeg je een beetje water toe. Ongeveer 150 ml. Kneed het goed door tot een elastisch deeg.
Laat het daarna rusten in koelkast. De recepten zeggen allemaal iets anders variërend van 30 minuten tot 4 uur. Ik denk dat ik het ongeveer een uurtje afgedekt in de koelkast heb gezet.
Daarna kun je het deeg uitrollen en er mooie cirkels van maken. Ik heb een ontbijtbord gebruikt om mooie cirkels te kunnen maken.
Vulling:
- 500 gram sukadelappen
- 500 gram aardappels
- 2 winterwortels
- 2 uien
- Zout en peper
Snij alle ingeredienten in klein blokjes van ongeveer een centimeter. De uien heb ik wel heel fijn gesnipperd, dan vinden de kinderen ze niet meer terug en eten ze ze gewoon op, zonder al te veel gezeur.
Stapel daarna alle ingredienten met het vlees bovenop op een helft van de deegcirkels. Bestrooi rijkelijk met zout en peper. Het zijn de enige kruiden/specerijen die in dit gerecht gaan, dus je hoeft niet heel zuinig te zijn.
Verder nog nodig:
- een beetje bloem om het deeg uit te rollen
- een ei om de pasteitjes mee te bestrijken zodat ze mooi bruin worden
Als de vulling op de cirkels ligt kun je ze dichtvouwen. Bij de Cornish pasty is het de bedoeling dat je de randen mooi dichtvouwt, Er ontstaat dan die stevige rand waar de mijnwerkers het konden vasthouden en eten. Als dat niet lukt, dan kun je ze ook met een vork dichtduwen. Als laatste even bestrijken met een losgeklopt ei, dat geeft die mooie bruine kleur als ze gaar zijn. Prik een paar gaatjes in de bovenkant, zodat de stoom wel kan ontsnappen.
Ondertussen heb je natuurlijk de oven voorverwarmd op ongeveer 180-190 graden. De pasteitjes hebben dan ongeveer 50-55 minuten nodig om mooi te garen.
Alle ingrediënten gaan er rauw in, dus die tijd heb je echt wel nodig.
Eet smakelijk
Als ze gaar zijn en mooi bruin, dan kun je ze uit de oven halen en serveren. Wij aten ze met een salade ernaast, omdat alleen een pasteitje een beetje saai staat op je bord.
Je mag met je handen eten, maar snijden kan natuurlijk ook. Let wel even op, want ze waren echt heel goed heet van binnen.
Ik vond ze in vergelijking met de echte cornish pasty die we in Cornwall hebben gegeten wel een beetje aan de droge kant. Ik weet, behalve ander vlees, nog niet precies hoe het op te lossen. Maar de smaken waren perfect. Het enige was dat we een beetje veel hadden voor 4 personen. Maar de volgende dag zijn ze als lunch ook nog heel erg lekker.
Een stukje vakantieherinnering met een recept dat wat mij betreft in verband met de houdbare groenten echt thuishoort in de winterse gerechten.
Wat heb jij wel eens gemaakt dat vakantieherinneringen oproept?